Historie 10. praporu zdravotní služby

Účast na akcích, vývoj výstroje a výzbroje

1996

4.5.Dolní Bečva, poprvé jsem se ukázal ve fraku 17. lehkého půjčeného od Aleše.
18.5.Znojmo, opět jsem byl viděn v tomto fraku, ale jen v táboře.
31.8.Chlumec, pro změnu jsem oblékl kabát a lágermici od Honzi D. Abych doplnil obsluhu děla.
2.12.Slavkov, konečně jsem podepsal přihlášku do KPFR a PC.

1997

4.5.Tolentino, byl jsem jako chirurg 3. třídy ve svých botách a klobouku a vypůjčeném fraku, vestě, kalhotách, opasku a kordu od Oldy Č.
16.8.Katzbach, už v kompletní uniformě chirurga 3. třídy, to je klobouk, modrý frak, bílé kalhoty a vesta, bílý opasek, kord, boty a tak zvané žebradlo.
30.8.Chlumec, jako chirurg u dělostřelců.
6.9.Nový Jičín, poprvé jako chirurg, ale spíš jen ranhojič.
29.11.Slavkov, s novou červenou zimní vestou, hůlkou s hadem a novým telátkem, ale bez práce. Bitva pod Santonem se nekonala, tak jsme si udělali vlastní v Křenovicích.

1998

8.5.Rožnov pod Radhoštěm, bitva ve skanzenu měla dost raněných a tedy i práce pro mě.
5.-14.6.Malta, já s novou černou brašnou jsem se staral především o zásobování vojáků pitím, vešlo se do ní 8 litrů vody a 2 litry vína.
17.10.Lipsko, v kompletních zimních doplňcích jsem se věnoval hlavně nenápadnému fotografování, protože jsme byli daleko od diváků.
28.11.Slavkov, já v převlečnících jsem poprvé přivezl nosítka, na kterých jsme s Vláďou odnášeli raněné. Poprvé přišla i Blanka, zatím jen jako divák.

1999

20.2.Křenovice, do klubu vstoupili Pepa a Blanka, jako nosiči raněných.
8.5.Rožnov pod Radhoštěm, já, Blanka v soukenných kalhotách a vestě, nosítka s ní zase nosil Vláďa.
12.6.Bratislava, já s hnědou taškou, Pepa a Blanka ve vestách, kalhotách a lagermicích s nosítky na kterých mě přinášeli raněné k ošetření.
10.7.Pont de Vaux, ve stejném složení, ale s nosítky jsme jen pochodovali. Účastnili jsme se natáčení filmu o Napoleonovi a filmaři měli své představy.
9.10.Saint Raphael, já pro změnu s černou brašnou, Pepa a Blanka v úplných uniformách nosičů raněných, hnědé fraky, řemení s bodáky, černé kamaše, hnědé lagermice a samozřejmě nosítka. Byli jsme přiděleni k lékařům Gardy s Korsiky, pro které jsme mimo jiné museli přinést jejich stodvaceti kilového kolegu v plné polní. V písku pláže jsme si za tento výkon vysloužili potlesk na otevřené scéně asi 20 000 diváků.
27.11.Slavkov, já, Pepa, Blanka už v čákách. I tady jsme si, pro změnu v bahně vysloužili pozornost diváků.

2000

6.5.Buchlovice, já s Pepou jsme jen přihlíželi výcviku vojáků.
10.6.Marengo, já, Pepa, Blanka v letních plátěných vestách a kalhotách, Jana jako host. První den mračna komárů k večeru skutečné mraky. V noci bouřka s průtrží mračen udělala z bojiště a okolí bažinu. Tak jsme si jen zapochodovali a byli rádi, že jsme nepřišli o boty.
12.8.Stará pošta, já, Pepa a Blanka jsme se s celým klubem po pěti letech vrátili na Starou poštu s novým předsedou, kterým jsem byl v lednu zvolen. Akce byla pochodem po bojišti, při zastávkách jsme řešili, jak dál v klubu.
9.9.Nový Jičín, já sám s novým černým opaskem.
2.12.Slavkov, já v zimních modrých kalhotách a červené vestě, Pepa a Blanka v kloboucích s novými telátky a nosítky. Klub byl hostitelem 27. divize. Ubytováni jsme byli v klášteře ve Vranově u Brna. Tak nás čekala řada přesunů pěších i autobusy. Zdravotní služba strávila téměř celou bitvu „ošetřováním“ Němce, kterému se zesekla totální protéza pravé nohy. Nakonec jsme ho násilím odnesli z bojiště.

2001

27.1.vstoupila do klubu Jana, jako ošetřovatelka raněných.
7.4.Buchlovice, já, Pepa a secvičování vojáků.
30.4.Sarzana, já, Pepa a Blanka v čákách, Jana soukenné kalhoty, vesta, hnědý frak a lagermice a nosítka. Poprvé se k nám přidal Andreas, štábní chirurg se svojí dámou. Hrál si na našeho nadřízeného, což nám vůbec nevadilo, mluvil německy a my jsme mu nerozuměli. Tak jsme si dělali co jsme byli naučeni. První den se bojovalo v ulicích a na náměstí, my jsme měli stále co dělat, téměř nepřetržitě jsme odnášeli raněné. Tím jsme zaujali i našeho generála Rodu. Odpoledne jsme dobili pevnost nad městem, což jsme podle scénáře neměli. Tak jsme si to druhý den zopakovali se stejným výsledkem. My jsme zase jen přihlíželi.
8.9.Chlumec, já, Pepa a Blanka, jsme zase jen přihlíželi.
22.9.Singen, já Pepa a nosítka. Po dlouhém pochodu jsme dorazili na bojiště, kde se nás ujal Andreas a nařídil nám donášet raněné do jeho lazaretu. Po třetím kole jsme se pokusili vzdát nepříteli, ale nakonec jsme dezertovali.
1.12.Slavkov, já v zimním, Pepa, Blanka a Jana s nosítky. Na bojiště jsme se museli probojovat přes ochranku, která tam nechtěla pustit ženy. Potom jsme se tam alespoň proběhli s nosítky bahnem.

2002

6.4.Buchlovice, já, Pepa nosič, Blanka a Jana naposledy v uniformách.
27.4.Lodi - Milano, já, Pepa nosič, Blanka a Jana v civilu, v replikách oděvů venkovských žen z 19. století, díky čemuž si u vojáků vysloužily přezdívku „zajatý baby“. Museli stejně jako jejich předchůdkyně pečovat o raněné. Vlastní bitva u Lodi byla určena jen pro kamery, tak že bez nás. Druhý den jsme v Milaně dobívali hrad. Naše vystoupení bylo odměněno potleskem, když jsme začali ošetřovat raněné Rakušany.
8.6.vstoupil do klubu Pavel jako pomocník chirurga a Karel jako nosič raněných.
17.-24.6.Elba, já, Blanka a Jana civil, opět se nás ujal Andreas, kterému Jana tlumočila. V pouličních potyčkách jsme vždy dovlekli nějakého raněného, kterého ošetřil. Když už byl spokojený, pozval nás na kávu a pivo. Nejvíc jsme si každý večer užili při koupání v moři.
12.10.Strakonice, secvičná, ustavení 10. praporu zdravotní služby, příslušníky se stali Ludvík, Pepa, Blanka, Jana, Pavel, Karel a od granátníků přišel desátník Jirka. Procvičovali jsme stavění nového stanu, makety plukovní ambulance přezdívané vojáky „porodnice“.
V listopadu jsem si pořídil chirurgický kufřík se základními nástroji, telátko pro Karla a dokončil tak zvanou pa- ruku.
30.11.Slavkov, já, Pepa a Karel nosiči v plné polní s nosítky (Pepa i s puškou), Pavel jako pomocník chirurga v mých věcech, Blanka a Jana v civilu, Jirka jako raněný. Na zámku byla generální zkouška amputace ruky. Náš polní lazaret udivil Rodu i Andrease. Odpoledne pod Santonem se pak konala premiéra amputace před diváky uprostřed bitevní vřavy.

2003

24.5.Putim, secvičná zdravotní služby, já, přišel Honza (ještě dítě), s Karlem se podělili o Blančiny věci, Pepa a Honza nosiči raněných, Pavel pomocník chirurga v mých věcech, Karel zdravotní komisař v modrém kabátě a klobouku. Procvičovali jsme amputace a stavění stanů.
14.6.Györ, já, Karel komisař, Pepa a Honza nosiči, Pavel už ve své nové uniformě nosiče, Blanka v civilu. Tentokrát jsme amputovali ruku Martinovi tak věrohodně, že se děti rozplakaly a utišily se až když si prohlédly falešnou ruku.
24.8.Folkestone, já, Karel komisař, Jirka desátník, Pavel a Honza s nosítky, ty jsme ale v bitvě nestačili ani složit.
V srpnu jsem kufřík doplnil o další nástroje a dokončil tak zvanou pa- nohu.
13.9.Pardubice, já, Karel komisař, Pavel pomocník, Honza nosič, Jirka desátník. Na nosítkách jsme předvedli amputaci nohy před hlavní tribunou dostihového závodiště.
18.10.Lipsko, já, Karel komisař, Honza a Pavel s nosítky. Největší zklamání a nejdelší pochodové cvičení v dějinách zdravotní služby. Byli jsme tam s veškerým materiálem, který jsme donesli v bedně až na bojiště úplně zbytečně. Ani Andreas nevěděl co máme dělat.
29.11.Slavkov, já, Karel komisař u štábu, Pavel pomocník, Pepa a Honza s nosítky, amputace na bojišti se už stala součástí většiny akcí.

2004

17.4.Buchlovice, já Pavel pomocník, Pepa a Honza s nosítky, tentokrát jsme amputace předváděli hlavně pro naše kamarády, kteří v bitvě nemají čas nás sledovat.
Členem klubu se stal Zdeněk.
12.6.Györ, já, Karel komisař, Pepa. Pavel, Zdeněk nosiči, Blanka civil, tady jsme amputovali v průtrži mračen.
10.7.Znojmo, já, Pepa a Zdeněk s nosítky, do bitvy jsme ale nezasáhli.
4.9.Putim, já, Pavel, Honza, Zdeněk s nosítky, Blanka civil, Karel Rus. Pro velký zájem diváků jsme provedli několikanásobnou amputaci Starbina.
27.9.Loano, já, Pavel a Zdeněk s nosítky, Blanka a Jana civil. Ve městě jsme amputovali před cukrárnou mezi diváky, to mělo mimořádný ohlas u přihlížejících i majitelky. Druhý den v horách bylo strašné horko, kolabovali nejen vojáci, ale i diváci, které jsme přenášeli do stínu a zajišťovali jejich odvoz sanitkou. Na bitvu jsme se dívali z velké dálky.
20.10.zemřel Jirka.
27.11.Slavkov, já, Pepa, Pavel, Honza, Zdeněk s nosítky, Blanka a Jana civil, Karel u štábu. Poprvé jsme dělali dvě amputace s přesunem přes celé bojiště, aby si to užilo co nejvíc diváků. Poprvé jsme řezali ruku i nohu a poprvé jsme byli bez ošetřovatelek, protože je ochranka nepustila na bojiště.

2005

9.1.Brno, Honza se stal členem klubu.
24.4.Caldiero, já, Pepa a Zdeněk s nosítky jsme provedli dvě amputace na náměstí uprostřed diváků organizovaných místní policistkou. Druhý den v lijáku jsme se účastnili jen slavnostního pochodu.
28.5.Kroměříž, já, Honza a Zdeněk s nosítky, Blanka civil, ukázky v děsném vedru na Dětském dnu.
19.6.Plancenoit (Waterloo), já, Honza a Zdeněk s nosítky, Blanka civil, strašné vedro, dlouhé pochody, odfláknutá amputace a útěk z bojiště před útočícími Angličany.
5.11.Kobylnice, já, Pepa desátník, Honza a Zdeněk s puškou a nosítky, Blanka civil, Karel pořadatel, slavnostnímu odhalení Pamětního kamene předcházela bitevní ukázka a činnost zdravotní služby v bitvě.
3.12.Slavkov, já v novém fraku chirurga 1. třídy, Pepa v novém fraku 3. třídy, Karel a Zdeněk jako nosiči jsme se účastnili 200. výročí bitvy, ale do rekostrukce jsme se aktivně nezapojili.

2006

29.3.odešel Pavel k voltižérům.
8.4.Bystřice pod Hostýnem, já, Karel komisař a dvě amputace nohy.
24.6.Kroměříž, výstava, já celý v novém, k fraku i červená vesta a modré kalhoty, Pepa chirurg, Honza a Zdeněk nosiči, Blanka a nová Helena v civilu, jsme pro návštěvníky předváděli ukázky činnosti zdravotní služby.
2.9.Putim, já, Honza nosič, Blanka a Helena civil, Karel Rus a chudák Starbin dvakrát bez ruky.
2.12.Slavkov, já po skutečné operaci v civilu, Pepa a Zdeněk se účastnili bitvy s puškami, Helena v hnědém fraku, kalhotách a vestě od Jany jen přihlížela.

2007

17.2.Brno VČS, do klubu vstoupila Helena, mně ukradli kord.
19.5.Ostrava, já bez kordu, Pepa a Zdeněk nosiči bez nosítek a dvě amputace nohy Gardistovi.
1.12.Slavkov, já, Pepa chirurg, Honza nosič a Boris chirurg od námořníků, celá akce pod Santonem v deseti centimetrech bahna začíná zdravotní služba amputací, kterou z tribuny komentoval pan Kovařík, zatím největší ocenění naší práce.

2008

9.2.Slavkov VČS, Zdeněk vyloučen z klubu.
11.5.Strakonice, já a Pepa na dni otevřených dveří místního VÚ, amputace Starbina za pomoci granátníků 18. pluku.
17.5.Mikulov, já, Pepa, Boris, ukázky amputací v parku, odpoledne v bitvě ukázková amputace pro ČT 2.
12.7.Znojmo, Dobšíce, já, Pepa, bitva měla tak rychlý spád, že jsme se nedokázali dostat k našim, tak jsme se bavili ošetřováním Rakušáků, kteří padali vyčerpáním díky úmornému vedru.
29.11.Slavkov, já a Pepa oba v zimních uniformách, bitva probíhala podle plánu až pozdě odpoledne, přečkali jsme ji v klidu, bez vlastní akce, protože nás stejně nebylo vidět.

2009

11.5.ukončili členství v klubu Pavel, Honza a Karel.
23.5.Mikulov, já s novým kordem, Pepa, Boris, Helena civil, v bitvě u Aspern jsme jen ošetřovali raněné. Večer po přepadu Drassenhofenu jsme „rabovali“ připravené občerstvení. Druhý den na náměstí v Mikulově jsme jen fačovali, na větší akci nebyl čas ani prostor.
27.6.Bratislava, já, Boris, Helena v civilu, zase jsme amputovali v průtrži mračen, nebylo se kam schovat.
11.7.Znojmo Dobšice, já, Pepa, Helena v civilu, tentokrát jsme jen pochodovali s vojsky, protože bitva sloužila pro secvičení vojáků, v polích s minimem diváků.
18.7.Marchegg (Wagram), já, Helena s dcerou ve fracích, a zbytečně. Celou akci jsme bojovali s mraky komárů, potom s lijákem a promočenými stany. Na bitvu sice přestalo pršet, ale „ranění“ nebyli.
22.8.Schallaburg, já, Helena s dcerou ve fracích, deštivé počasí nás přinutilo abychom si raněného dotáhli pod stan s občerstvením pro diváky a tam mu před šokovanými Rakušany uřízli nohu.
28.11.Slavkov, já, Pepa, Boris, Blanka se zde rozloučila s aktivní službou v jednotce. V bahně bojiště jsme provedli amputaci nohy pro televizi Prima, která se mnou udělala dvacetivteřinový rozhovor.

2010

16.5.Mikulov, já v novém klobouku, Pepa, Boris, Helena ve fraku a sukni, zase amputace na náměstí. Druhý den jsme za městem, v místě hromadného hrobu z let 1805-1806 odhalili pomníček vojákům, kteří zemřeli v místním špitále.
To byla tečka za slávou 10. praporu zdravotní služby. Už dříve ukončili aktivní Pavel, Jana, Honza, Karel a teď Helena a Pepa.
Já se účastním drobných akcí připravených jinými kluby. Ve spolupráci s Borisem a s pomocí dobrovolníků předvádíme ukázky válečné chirurgie přelomu 18. a 19.století.
21.6.se objevila naděje, do klubu vstoupila Alena, která si nechala přešít Blančinu uniformu.
24.7.Cítoliby, byl zde v dobách napoleonských válek špitál, já a tři markytánky v mých hnědých fracích jsme amputovali, co se dalo.
25.9.Tučapy, prezentace 18. regimentu před místními i přespolními. Já s Borisem jsme mimo amputace organizovali soutěže pro děti, aby se nás nebáli.
Tady jsem se zpožděním oslavil své 65. narozeniny.
4.12.Slavkov, Kobylnice, já a Pepa jsme se v -17°C procházeli po bojišti od ohně k ohni. Helena v civilu a asi někde v teple.

2011

14.5.Valtice, do klubu vstoupil nový Karel, jako nosič raněných s perspektivou, že bude granátník.
16.7.Bystřice pod Hostýnem, já, Karel, Boris, akce k uctění památky zemřelých v místním špitále v letech 1805-1806. Pětkrát jsme amputovali nohu Wenzelovi.
29.10.Dřevohostice, já, Boris a Petr jsme se účastnili odhalení pamětní desky zemřelým v místním špitále v letech 1805-1806. Zase to odnesl Wenzel.
11.11.ukončila členství v klubu Alena.
3.12.Slavkov, Kobylnice, už sám se procházím bahnem na bojišti pod Santonem.
31.12.ukončila členství v klubu Helena.

2012

23.6.Bratislava, já, Boris a Martin jsme po dvou letech zase amputovali na bojišti.
1.9.Putim, byl zde přijat nový člen zdravotní služby, Honza. Tak jsme spolu s Borisem a Karlem zase amputovali.
1.12.Slavkov, Boris s Honzou a Martinem ošetřovali raněné na bojišti. Já jsem je sledoval z ohrady pro novináře.

2013

19.5.Slaný, s Borisem a Honzou jsem v bitvě s Borisovými nástroji poprvé amputoval pravou nohu.
13.6.V bitvě u Kolína jsem jako rakouský chirurg amputoval nohu rakouskému vojákovi.
Napoleonská výstava ve Slavkově, s Borisem jsme zde vystavenému chirurgovi oblékli moji starou uniformu.
22.-23.6.Bratislava, první amputaci jsme s Borisem provedli na lavičce na náměstí pro televizi. Druhou jsme dělali při bitvě v parku.
28.-30.6.Znojmo - Dobšice, s Karlem jsme raněným dodávali hlavně pití, protože padali horkem.
17.-18.8.Letní Slavkov, účastnil jsem se sám, jako civil.
30.8.-1.9.Chlumec, s Martinem jsme vojákům dodávali jen potřebné tekutiny. Žandarmové se nás pokusili vykázat z bojiště. Tak jsem je poslal do ….
28.9.Olomouc, s Borisem, Honzou a pomocníky z 57. pluku jsem provedl komentovanou amputaci. Vrcholem bylo omdlení jednoho z pomocníků.
29.11.-1.12.Slavkov, Boris s Martinem zachraňovali a já jen fotografoval.

2014

22.-23.3.Žirovnice, já jsem byl v civilu. Už potmě dělal Boris amputaci pro místní televizi.
20.-22.6.Bratislava, dopoledne Boris s Ivanou předváděli nástroje divákům. Odpoledne v bitvě spolu s Martinem ošetřovali raněné a na závěr provedli amputaci nohy.
11.-13.7.Znojmo, v sobotu jsme s Ivanou v závěru bitvy provedli amputaci nohy. V neděli jsme po bitvě udělali besedu s diváky nad výstavkou mých nástrojů.
20.-27.7.Bystřice pod Hostýnem, po bitvě jsem s pomocí pěšáků a dělostřelců dělal amputaci nohy.
15.-17.8.Letní Slavkov, Ivana besedovala s diváky, na závěr jsme s pomocí vojáků amputovali nohu.
30.-31.8.Peschiera, Ivana s Borisem a Martinem předváděli nástroje a lékárnu. Ivana s diváky besedovala italsky, francouzsky i anglicky.
6.9.Olomouc, já, Ivana, Boris a Honza jsme na závěr bitvy amputovali novou ruku.
20.-21.9.Malmaison, zde jsme s Ivanou a Martinem jen zírali na sbírky nástrojů našich francouzských kolegů.
28.-30.11.Slavkov, Ivana, Boris, Honza a Martin fačovali raněné. Převážně otužilé Rusy, protože ostatní v té zimě nechtěli polehávat na prochladlé zemi. Ivana byla přijata do klubu.

2015

20.-22.3.Stupava - Husárský pochod, já jsem byl v civilu jako host a dokumentarista.
10.-12.4.Veveří, já v civilu s fotoaparátem. Aleš odevzdal přihlášku a stal se členem klubu.
17.-19.4.Valtice - secvičná, já opět v civilu jako fotograf.
1.-3.5.Porcia, akce plná deště. Boris předváděl nástroje, já s Honzou jsme ho sledovali z přístřešku. Odpoledne po bitvě jsme společně amputovali ruku. Já jsem při slavnostním nástupu převzal od generála Rody medaili „Čest a věrnost“.
6.6.Bystřice pod Hostýnem, při otevírání klubovny 18. pluku jsem v lazaretu předváděl svoje nástroje a besedoval s hosty.
16.-21.6.Waterloo, při páteční bitvě organizoval zdravotní službu Boris. Mě, Ivanu a Martina postupně představoval svým francouzským a belgickým přátelům. Potkal jsem Andrease. V sobotu ráno vydatně pršelo. Boris do bitvy nešel. Ivana šla s 57. plukem, já s 18. Martin si dělal, co chtěl. Já jsem hlavně dokumentoval naši porážku.
10.-12.7.Znojmo, bez deště, ale s horkem. V sobotu jsme s Ivanou a Karlem amputovali nohu Rakušanovi. V neděli jsme sami s Ivanou amputovali Francouze. Na závěrečném nástupu jsem byl Císařem dekorován Čestnou legií.
31.7.-2.8.Ubušín, jako fotograf jsem se účastnil oslav padesátin čtyř příslušníků 57. pluku.
14.-16.8.Letní Slavkov na Staré poště, mimořádné horko. Výcvik byl zrušen, slavili jsme narození Císaře. Dopoledne jsem šel do Kobylnic vzdát poctu našim mrtvým a odpoledne do Lulče na hřbitov pozdravit Jirku. Ivana jela s vojáky do Brna zahajovat výstavu vín.
18.-29.9.Olomouc, Ivana, Boris s dcerou, Honza a Aleš prováděli v amfiteátru na pódiu amputaci a já jako zdravotnický komisař jsem jejich práci komentoval přes mikrofon.
16.-18.10.Jaroměřice, jako fotograf jsem se účastnil setkání 18. pluku.
6.-8.11.Štoky - Jihlava, já s Alešem a jeho přítelkyní jsme provedli dvě amputace ve Štokách a jednu v Jihlavě.
21.11.Napoleon v Brně, byl jsem v civilu pozdravit kamarády a fotografovat.
4.-6.12.Slavkov, já, Ivana, Boris, Martin a Honza jsme se účastnili bez vlastní větší akce. Aleš byl s dělostřelci Buhurt. Po bitvě mně Císař předal Čestnou legii.